Чому для В'ятровича Новий рік став національною пам'яттю

Українці ризикують залишитися без вихідних на 8 березня, 2 січня та 2 травня

Чому для В'ятровича Новий рік став…

Законопроект з новим календарем свят оприлюднено на сайті Інституту національної пам'яті.

Зміни, про які вже давно говорив голова інституту Володимир В'ятрович матеріалізувалися у готовому документі. І матеріалізувалися в одному зі своїх найсуворіших варіантів: українців позбавили трьох вихідних на рік.

Раніше пан В'ятрович говорив про те, що викреслені з календаря вихідні можуть замінити іншими. Наприклад, святкувати День народження Шевченка і День сім'ї. Пропонували зробити вихідним і День матері. Втім, включена в обговорення громадськість покрутила носом перед запропонованими варіантами.

Мовляв, робити вихідним шевченківський день – ідолопоклонство, День сім'ї – із царини "скрєп", а якщо святкувати День матері, то аналогічно вихідним треба зробити і День батька.

Цікаво, що деякі можливості – наприклад, відзначити вихідним День українського прапору взагалі залишилися поза увагою, хоча ідея з усіх боків позитивна.

І якщо атака на 8 березня відносно зрозуміла – його В'ятрович вважає занадто радянським як для вихідного і, можливо, впевнений, що громадські активістки і так знайдуть можливість провести інші акції за права жінок.

А от що спільного має Інститут національної пам'яті з Новим роком і другим вихідним на початку травня, лишається загадкою. Чому В'ятрович так переймається загальною кількістю вихідних, якщо у статуті Інституту немає ані слова про поліпшення трудових показників, нарощення ВВП і економічних показників загалом?

Читаємо у статуті, що головна мета Інституту - "відновлення та збереження національної пам'яті Українського народу", серед його завдань – популяризація у світі ролі українців у боротьбі за права людини. Про економіку – ані чичирк.

Пояснення такої зацікавленості у економіці видається елементарним. Популярна останнім часом стратегія – "усунути, заборонити, перенести" – банально простіша, ніж, наприклад, організація кампанії з промоції українців у світі.

Звісно ж, привернення уваги до української історії потребує потужного піар-інструментарію. Волати іноземцям "Ой, ми страждали" і запевняти своїх в тому, що "не знати своєї історії - ганьба" – методи занадто примітивні. Покоління Y (тим, кому наразі 27 – 36 років ), а тим паче покоління Z (16 – 26 років) загалом не в захваті від почуття провини. І якщо ці люди живуть на паралелі "мода, музика, кар'єра" (а таких чимало, як би ми не говорили про розквіт патріотизму і не ховалися від реальності у своїх патріотично-інтелігентних Facebook-стрічках), аби зацікавити їх в українській історії треба подумати, як зробити її знання трендом.

Але, не будемо буквоїдами. Можна, в принципі, і так: Інститут національної пам'яті опікується національним бюджетом, а, наприклад, Мінекономіки буде популяризувати історію. Але тут виникає інше питання: чи здатне зменшення загальної кількості вихідних днів щось змінити докорінно?

ПРАЦЬОВИТІШІ, НІЖ ШВЕДИ І АВСТРІЙЦІ

Подібні економічні поліпшення нагадують людину, яка хоче стати мільйонером, пересівши з маршрутки на тролейбус. Вона гордо стирчатиме на зупинці зайві 10 хвилин з гордих намірів зекономити, але зрештою заощаджень за кілька місяців ледь вистачить, наприклад, на покупку нових джинсів. Між тим, зекономлений час можна було б витратити, наприклад, на власний проект, який згодом почав би приносити прибуток.

Що ж до вихідних, приклад багатьох успішних країн доводить, що цей показник далеко не головний.

За новим законопроектом у нас має залишитися лише дев'ять додаткових вихідних на рік. Для порівняння – австрійці з ВВП 384,8 млрд (їх у п'ять разів менше, ніж українців) святкують 13 днів, мальтійці – 14 днів, шведи – 11.

За Конституцією США уряд не має права встановлювати вихідні. Але де-факто, у більшості штатів країни – 10 святкових вихідних на рік. Серед них – День Мартіна Лютера Кінга, День народження Джорджа Вашингтона, День Колумба. В ряді штатів вихідною є і Страсна п'ятниця.

Експерти сходяться на думці, що 2-3 "зайвих" вихідні не здатні докорінно змінити економічну ситуацію, тим більше, що на відміну від інших європейських країн, вимоги законодавства у нас виконуються не завжди. Наприклад, згідно з минулорічним опитуванням rabota.ua, половина українців не може присвятити цілу годину обідній перерві, а 18% працює у вихідні без жодної компенсації.

І як правило, нехтування базовими потребами людини – властивість радше неуспішних компаній, які не цінують якості своїх працівників і через власну жадібність готові розпрощатися навіть з найбільш талановитими. Що ж до лідерів ринку – тут, як правило, про працівників дбають, забезпечуючи не тільки платою за понаднормову працю, але й солідним соцпакетом.

Втім, така практика для більшості українців все ще залишається екзотикою.

Тож наразі намагання скоротити вихідні видається радше спробою імітувати бурхливу діяльність, аніж справді допомогти країні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme