Щеплення від поліомієліту: Питання виживання чи продумана акція

19 жовтня в Україні стартував перший тур додаткової імунізації проти поліомієліту. Вакцинуватимуть дітей від 2 місяців до 6 років. В третьому турі щеплюватимуть дітей віком до 10 років

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Щеплення від поліомієліту: Питання вижив…

Влітку суспільство сколихнула інформація про двох хлопчиків на Закарпатті, які підхопили поліовірус. Інформація просочилась у ЗМІ, а в соцмережах спалахнула справжня істерика: мовляв, в Україні вперше за двадцять років зареєстровано випадки поліомієліту.

Градус підвищила інформація про вакцину, яка прибула в Україну ще у квітні і волею долі розморозилася. У МОЗ полетіли каміння з усіх боків: мовляв, мало того, що не вберегли дітей, так ще і вакцину поставили невчасно і неякісну.

Між тим СЕС Закарпатської області після ряду досліджень оголосила, що вірус, який підчепили хлопчики, не є вірусом поліомієліту. Обидва хлопчики одужали і підстав хвилюватися немає жодних.

Ще після цього з'явилася протилежна думка експертів ВОЗ та голови МОЗ Олександра Квіташвілі. Мовляв, це був таки поліомієліт. Причому, вірус-мутант, який утворився з вакцинального вірусу.

Тож треба терміново лякатися, і ще терміновіше - всім робити щеплення. При цьому оминають увагою той факт, що інкубаційний період поліомієліту – до одного місяця, а від хвороби хлопчиків із Закарпаття часу минуло набагато більше.

Чим загрожує дітям щеплення від поліомієліту - фото 1

За офіційною інформацією, в Україну на початку жовтня прибула вакцина з Франції. МОЗ оголосила про початок кампанії зі щеплення дітей. Причому вакцинувати зібралися не звичайною для українців ІПВ (інактивована вакцина з уже мертвими клітинами вірусу), а дієвішою ОПВ (вакцина з живими клітинами вірусу).

Батьки схопилися за голову, а суспільством поширилися найрізноманітніші чутки. Мовляв, дітей будуть вакціонувати в обов’язковому порядку без згоди сім'ї; не щеплені діти ризикують заразитися поліомієлітом від щеплених; у нової вакцини стільки протипоказань, що кампанія МОЗ ризикує зіпсувати здоров'я сотням дітей; більше того - використати хочуть стару, розморожену вакцину. 

АДЕПТИ ВАКЦИНАЦІЇ: ЖЕРТВ БУДЕ НЕ БІЛЬШЕ 1-2 НА КРАЇНУ

Як розповів depo.ua головний дитячий імунолог ГУОЗ Києва Федір Лапій, вакцинуватимуть дітей у поліклініках, школах і дитсадках. Процедура є добровільною, проходить за письмовою згодою батьків і лише після попереднього огляду лікаря.

Чим загрожує дітям щеплення від поліомієліту - фото 2

"Ризики виникнення алергічних реакцій на вакцину надзвичайно низькі, тож особливі обстеження на алергію до щеплення не потрібні. При цьому 30 хвилин після процедури дитина має перебувати під наглядом", - каже імунолог.

Лапій не заперечує, що імунізація несе ризики. Але, говорить, що вірогідність захворіти на поліомієліт страшніша.

"Ризик ураження нервової системи від захворювання - один до тисячі, а випадок ускладнень від вакцинації - один на два з половиною мільйони", - зауважує лікар.

Запевняє, що скандальна вакцина, яку недбало розморозили, зараз покоїться на складах, а робитимуть щеплення - якісною. Що ж до активних вірусів у препараті, їх, за словами Лапія, не варто аж надто лякатися. Просто дітям, які ще не отримували жодного щеплення від поліомієліту, треба спершу звернутися до поліклініки і зробити ІПВ. А вже згодом, за графіком, ще й ОПВ в рамках кампанії. Таким чином, ризик ускладнень від вакцини із живими вірусами майже зійде нанівець.

Імунолог нагадує, що саме ОПВ вакціонували дітей до 2006 року. Але оскільки впродовж великого проміжку часу не було жодного випадку захворювання, схему змінили на більш м'яку.

Щодо того, що випадки поліомієліту були давно, а доцільність вакцинації у багатьох викликає питання, імунолог емоційно відповідає, мовляв, біду варто попередити.

"Вірус діагностували на початку липня. Результати, які ми отримали від двох лабораторій, говорили, що це мутований вірус. Мутації дозволяють вірусу циркулювати. Цивілізовані країни повинні робити заходи наввипередки, а не чекати, коли кількість жертв зросте", - каже Лапій.

Запевняє, що вакцина захищатиме і від дикого вірусу поліомієліту і від вірусів-мутантів, який діагностували у хлопців.

Лікар не заперечує: щойно вакциновані діти можуть заразити невакцінованих.

"Справді існує ризик заразитися, але ризик серйозних наслідків такого інфікування мінімальні. Якщо дитина заразиться вакцинальним вірусом, це буде еквівалентно тому, що вона щеплена. Тобто вона також набуде імунітет. Є теоретичний ризик, що перебіг хвороби буде серйознішим, але він практично наближається до нуля. Бо такий ризик складе 1 випадок на 2,5 млн щеплених осіб. Це може бути один або два випадки в Україні", - каже лікар.

ВАКЦИНАЦІЯ – ЦЕ РОСІЙСЬКА РУЛЕТКА

Між тим, на сайті Ліги захисту громадянських прав розміщено офіційну інструкцію до вакцини.

Список побічних дій препарату доволі вражаючий. При чому той, названий Лапієм, "1 випадок на 2,5 мільйони" - це паралічі. Вочевидь, статистику менш серйозних наслідків вирішили опустити.

"Рідко відмічаються неврологічні розлади: парестезії, парези (слабко виражені паралічі), неврити, мієліти. Може спостерігатися поствакцинальний параліч, як наслідок можливого відновлення вірулентності вірусу в організмі щепленого або нещепленого, що знаходиться у близькому контакті з нещодавно щепленим (…) Ризик виникнення поствакцинального паралічу приблизно оцінюється як 1 випадок на 2,4 мільйони щеплених", - пишеться в інструкції", - йдеться в інструкції.

У разі ж повторного щеплення ОПВ ризик паралічу значно зростає і становить 1 випадок на 750 тис. щеплених.

Президент громадської організації, юрист В’ячеслав Костилєв наголошує, що масова вакцинація – річ вельми небезпечна, проте про справжні масштаби ризиків всі здебільшого мовчать.

Чим загрожує дітям щеплення від поліомієліту - фото 3

ФОТО: glavcom.ua

"Декілька мільйонів живих вакцин нам подають так, ніби дітям роздають вітаміни. Це операція на імунітеті, яка може дати страшні реакції. Протягом 60 днів привита живою вакциною дитина небезпечна для оточуючих. При цьому може захворіти і сама дитина, якій зробили щеплення", - акцентує чоловік.

Дещо знижує драматизм ситуації те, що передається поліомієліт через брудні руки – орально-фекальним шляхом. Тож дотримання правил гігієни зменшує ризик захворіти. А чхання та кашляння сусіда по групі в дитсадку здоров'ю не загрожує.

На думку активістів організації, кампанію розпочали без жодних на те причин.

"В Україні немає спалаху поліомієліту. У нас порядком 130 осіб на рік хворіють на паралічі не поліомієлітної природи. Існує море схожих вірусів, і вони нікого не цікавлять просто тому, що до них немає вакцин. Закарпатська СЕС відрапортувала губернатору області, що це не поліомієліт. Натомість про полімієліт сказала ВОЗ – організація, яка фінансується фармбізнесом. Все, що відходить від цієї організації, треба перевіряти", - зауважує Костилєв.

Наголошує, що проводити настільки масштабну кампанію вакцинації неправильно.

"В інструкції сказано, що протипоказанням є непереносимість компонентів вакцин. Але ж це неможливо перевірити. Кожна вакцинація – це російська рулетка... Мало того, знижений імунний статус теж є протипоказанням. Але ж хто його досліджує…. Тим більше за такої масовості, коли це поставлено на конвеєр. Коли в стислі терміни роблять мільйони вакцинацій, вірогідність трагедії істотно збільшується", - каже Костилєв.

Чоловік наголошує: на його думку, декларативна користь від щеплень набагато менша за реальну небезпеку. Батькам, які розгубилися в ситуації, радить глибше зануритися у питання.

"Я б радив вивчити інформацію з альтернативних джерел перед тим, як іти на це. Але навіть якщо ви вирішили робити дитині щеплення, треба 10 разів усе перевірити. Насамперед перевірити джерело, з якого надійшла вакцина і робити щеплення в тому інституті, якому ти довіряєш", - акцентує чоловік.

Додає, за його даними, МОЗ таки планує використати стару, розморожену вакцину.

НА ДВА МІСЯЦІ ДИТИНУ КРАЩЕ ІЗОЛЮВАТИ

Думку Кошелєва поділяє і лікар-педіатр Наталія Коломієць.

Чим загрожує дітям щеплення від поліомієліту - фото 4

"Офіційні органи охорони здоров'я Закарпатської області зазначили, що ті два випадки були викликані не поліомієлітом із вакцини, а полімієлітоподібним станом. А таких існує більше 60. Тож невідомо, чи це дійсно вакцинальний вірус, як стверджує МОЗ. Але навіть якщо цей вірус потрапив із вакцини і мутував, логічно вилучити весь вакцинний матеріал (а не знову запускати його в хід – ред.). Припинити вакцинацію, дослідити, чому вакцина дає такі мутагенні реакції", - зазначає лікар.

Наголошує і на небезпеці вакцини із живими вірусами.

"В США з 2000 року не використовують живу поліомієлітну вакцину. Колють інактивовану. Вона не викликає паралічів. Там менша вірогідність побічних реакцій – набряку квінке, алергічного шоку. В інструкції до ОПВ виробник, наприклад, пише: якщо діти недоношені, і у них є порушення дихання, вакцина його може посилити", - стверджує Коломієць.

Каже, вакцинація загрожує не тільки дітям без щеплень, але й усім дітям з послаблених імунітетом.

"Зараз у містах дитсадки переповнені через переселенців. Рівень життя українців впав. Навіть боюся уявити, що відбуватиметься, коли зараз в дитячий колектив потрапить живий вірус", - нарікає жінка.

Коломієць радить відмовитися від щеплень і протягом двох місяців після вакцинації, коли вірус зберігає активність, уникати великих дитячих колективів. Говорить і про те, що дані поборників вакцинації не зовсім коректні.

"Вони кажуть, що вірогідність для дитини отримати серйозний розлад нервової системи від поліомієліту складає 1 до 1000. Між тим, параліч розвивається у 1% саме заражених вірусом дітей", - акцентує педіатр.

РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ТРЕБА… АЛЕ НЕ ВСІМ

В пошуках ще однієї думки depo.ua звернувся до директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара.

Чим загрожує дітям щеплення від поліомієліту - фото 5

"Жива вакцина дає більш потужний імунітет та гарну імунологічну пам'ять. Вона протипоказана людям з імунодефіцитами, дітям, які часто хворіють. Якщо дитина раз на два місяці хворіє на ОРВі – почхав, пошмаркався і видужав, це нормально. Якщо ж хвороба часто ускладнюється бронхітом або пневмонією – це вже проблеми з імунітетом", - акцентує лікар.

Назар підтверджує, що ІВП має менше побічних наслідків. Хоча вакцина не настільки дієва як ОВП, її ефективність лікар оцінює у 90%.

На запитання, навіщо розпочинати кампанію, коли після випадків на Закарпатті минуло більше місяця, відповідає, мовляв, лікарі залежать від державних витрат.

"У нас на перше місце виходять питання не медичні, а фінансові: чи були гроші на вакцину, чи закупила її держава. Ми з пацієнтами - заручники ситуації. Але щеплюватися треба, особливо якщо враховувати ті прогалини у вакцинації, які були", - зазначає Назар.

Пізніше ж додає, що щеплюватися треба… не всім.

"Теоретично ми повинні були б зробити дітям титр антитіл (аналіз на наявність антитіл до поліомієліту – ред.). Якщо їх рівень високий, вакцинація не потрібна. Але це дорого. Це масове обстеження. Простіше провакцинувати, менше буде проблем. Батьки можуть зробити такий аналіз самі – вони доступні в приватних лабораторіях", - каже лікар.

Назар не поділяє оптимістичної думки Лапія про те, що не щепленим дітям, які знаходяться у колі тільки-но щеплених не загрожують живі віруси, які медики заселяють в дитячі організми.

"Ситуація, звісно, погана. Ризик захворіти достатньо високий", - стверджує лікар.

Додає, що дітям, яким протипоказані щеплення, можуть виписати імуностимулятори. А ще нагадує, що вакцинація не є стовідсотковим захистом.

"Є люди, які не реагують на вакцину – у них не формується імунологічна память. Можна 100% провакцінувати, але 100% відсотків захищеності ми не досягнемо. Є люди, яких можна сто разів провакціонувати, але клітки пам'яті у них не з'являться", - зазначає медик.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme