Як росіяни прикинулися перед Путіним непитущими

Сьогодні світ потішила новина майже настільки ж сенсаційна, як і прийняття українського бюджету

Журналіст відділу «Світ»
Як росіяни прикинулися перед Путіним неп…

Новина, власне, полягає в тому, що росіяни, буцімто, стали менше пити. При тому не просто менше – а значно менше. Зокрема, споживання алкоголю в 2015 році впало до 11,5 літрів на людину (в перерахунку на чистий спирт) проти 13,5 літрів випитого за минулий рік. Принаймні, такі дані опублікувала директор Федерального медичного дослідницького центру психіатрії та наркології МОЗ Росії Тетяна Клименко. Не уточнивши, втім, яким чином добута статистика за 2015 рік.

За даними Росстату, змінилася і структура споживаних напоїв: росіяни стали рідше купувати горілку і частіше - вино. Причини "успіху", як і слід було сподіватись, пов'язані з мудрою державною політикою в цьому питанні. "Зниження почало відбуватися з тих пір, як алкоголь перестали продавати ночами. Це дуже позитивний момент, який говорить про дієвість обмежувальних заходів. Результат видно: на вулиці п'яних майже немає", - говорить Клименко. При тому зауваження про те, що зниження є наслідком зростання частки контрафактного алкоголю, чиновниця рішуче відмела. "Це лобістські твердження, адже обмеження завдають шкоди алкогольного бізнесу. За контрафактом піде далеко не кожен, його п'ють одиниці", - впевнена Клименко.

В цьому місці можна було б порадіти за російську громадськість, яка, вийшовши з алкогольного туману, гляди, може й за переосмислення суспільного життя взятись. Але чомусь не виходить. Бо не пройшло і двох тижнів з того моменту, як не якісь алкогольні лобісти, а російська Федеральна антимонопольна служба підготувала остаточну версію сенсаційної доповіді в уряд про ситуацію на алкогольному ринку Росії.

Фахівці ФАС вказують, що "в даний час рівень контрафактного алкоголю в Росії наблизився до критичних позначок", проте конкретних показників не називають. За оцінкою Центру дослідження федерального і регіонального ринків алкоголю, частка сурогатів складає більше половини споживаних росіянами міцних напоїв.

У ФАС відзначають, що кількість сурогатного спиртного досягло критичної позначки, і пропонують боротися з ним просуванням "неміцної" (34-38 градусів) горілки за мінімальною ціною 150 рублів ($2.1) за півлітра.

У службі вважають, що аналогічні заходи можливо застосувати і до пива: розглянути питання диференціації ставки акцизу на пиво з вмістом етилового спирту до 4,6% і вище 4,6%. На думку чиновників, "даний захід дозволить переорієнтувати споживача з більш міцного на слабкоалкогольне пиво, що відповідатиме цілям держави з деалкоголізації населення". На додачу до цього ФАС розкритикувала ідею стосовно заборони на продаж алкоголю особам, що не досягли 21 року.

Пояснити, які такі "горілчані лобісти" сидять у ФАС, на тверезу голову не видається можливим. А оскільки цей орган не відповідає за успішну боротьбу з пияцтвом – себто є інстанцією незацікавленою – то довіри його цифри викликають помітно більше.

Чи допоможе дешева 35% горілка здолати пияцтво краще, ніж дорога 40% - теж питання неоднозначне, але суть не в тому. Викладки російського ФАС наочно демонструють, що ні заборонні заходи, ні підняття ціни на алкоголь не приводять до значного зменшення споживання. А приводять вони лиш до зростання колосального валу "ліваку". Наслідки якого – очевидні. І серед них не тільки пияцтво, але й скорочення відрахувань до бюджету, зростання кількості отруєнь, а також наростання хвилі корупції в середовищі правоохоронців, які, будучи не в стані зупинити процес виробництва контрафактного алкоголю, зазвичай не проти якщо його й не очолити – то взяти у ньому посильну участь.

І скільки б не кортіло посміятись з "п’яної Росії", не варто забувати, що ситуація в нас кардинально не відрізняється. Більше того, ще до всякого радикального підвищення акцизів, виключно внаслідок "соціально-економічних причин", як то назвали б українські чиновники, кількість контрафакту у нас, схоже, помітно підросла.

"Лівак" широким кроком повертається на ринки й нічні забігайлівки районних міст. З сіл продукт домашнього виготовлення, звісно, нікуди й не зникав – але якщо два роки тому "порядні ґазди" на масові гостини ставили на стіл все-таки "казенку", то зараз тенденція міняється на протилежну.

Зрозуміло, що вчорашні зміни до Податкового кодексу, з подвоєнням пивного акцизу і значним зростанням акцизу на решту (чого не шкода – то хіба "слабкоалькогольних напоїв, яким "впаяли" 300% зростання акцизу), аж ніяк не сприятимуть поверненню зубожілого населення до "казьонки". Скоріше за все, У малих містах та селах Батьківщини (та й в пролетарських районах її столиці) працьовиті, домовиті й економні громадяни витягнуть на світ запилюжені з кінця 90-х "малі виробничі комплекси", а решта – звертатиметься за допомогою до милих бабусь, що стоятимуть на базарах, заклично побрязкуючи пляшками у напівпрозорих пакетах.

А скільки на тому втратить бюджет, і як від того зросте навантаження на морги – статистика покаже за рік-другий.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme