Чи влаштує Кириленко війну в українському шоу-бізнесі

Пропозиція ввести квоти на пісні українських авторів та виконавців, що лунатимуть в ефірі радіостанцій, розділила український шоу-бізнес на два табори

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Чи влаштує Кириленко війну в українськом…

Українські зірки жваво обговорюють ініціативу міністра культури В'ячеслава Кириленка та народних депутатів Олега Медуниці, Ігоря Артюшенко, Івана Крулько і Олега Ляшка, що передбачає квотування пісень українських авторів та виконавців, які звучатимуть в ефірі радіостанцій.

55 українських виконавців, серед яких Андрий Хливнюк з "Бумбоксу", Джамала, Дмитро Шуров, Могілевська, Мозгова виступили із заявою, що "обрані методи підтримки національної музики є неефективними. Розподіл українських авторів та виконавців на своїх і чужих, на правильних та неправильних є хибним шляхом та може стати причиною розбрату в середині музичної спільноти та в суспільстві загалом, в той час коли Україна потребує максимальної консолідації".

В заяві йшлося про те, що відповідно до ініціативи 75% пісень українських авторів та виконавців, які звучатимуть в ефірі радіостанцій, мають бути україномовними.

Чи влаштуэ Кириленко війну в українському шоу-бізнесі - фото 1

За добу по Хливнюку на його сторінці у "Фейсбуці" "не відтоптався" тільки ледащий. Написали, що й "кацапських грошей" йому шкода і що пісні його видалятимуть. Згодом Андрій видалив запис і повідомив, що про 75% в законопроекті не йдеться.

Чи влаштуэ Кириленко війну в українському шоу-бізнесі - фото 2

Подивимося в документ.

Чи влаштуэ Кириленко війну в українському шоу-бізнесі - фото 3

Дійсно, йдеться про 75% від всього ефіру, чи 75% від 50% як то кажуть "без ста грамів" не зрозуміти.

Але деякі митці вже розпочали файту, продюсер Альоші пише про фашистів, Мозгова – про продюсера Альоші… Збожеволіти можна.

Чи влаштує Кириленко війну в українському шоу-бізнесі - фото 4

Українським артистом бути важко.

Простим громадянином України - не легше, але в українських артистів останні два роки хліб не тільки без масла, але й з голками.

Якою мовою співати – російською чи українською? Якщо вже тільки українською, то яку частину аудиторії втратиш? А яку вдасться завоювати?

Чи їхати співати на Росію? А що як поїхати і сказати, що гроші потім передаєш бійцям АТО? Чи ні – поїхати і сказати, мовляв, треба ж комусь показувати тим оркам, що ми нормальні люди.

Ні, не оркам. Треба якось про них інакше сказати, щоб і своїх і чужих не образити.
Якщо ти співаєш тільки пісні про любов, чи варто змінювати репертуар?

Що б таке сказати про ситуацію в країні, щоб не дуже тупо, але й не дуже скандально, бо знову ж таки частину аудиторії можна втратити? А якщо мовчати, чи не сприймуть це за ватництво?

Погодьтеся, це вже не робота, це жах. Неможна наразі спокійно займатися творчістю, залишаючись осторонь від подій. Особливо, коли співаєш не тільки українською, і не фольк, і не громадську лірику.

Ну справді, що їм тепер робити? Не будемо казати про Лорак – співай вона хоч турецькою, там справа не у співах. Хливнюк постійно двома мовами співає. Анастасія Приходько та Джамала переважно російською співають. При тому, що нема сумнівів у їх патріотизмі.

Вони виросли в російськомовному середовищі. Як і більшість… Ну добре, значна частина з нас. Ми роками розмовляли російською, а чи всі з тих, хто зараз вимагає від співаків українізуватися, самі перейшли на українську?

З іншого боку –  є державні інтереси, популяризація державної мови, відмова від російського агітпропу. Але скажіть, ми хочемо, щоб співаки в нас українською щиро співали, чи мимрили усіляку нісенітницю про "країну" та "калину" тільки тому, що співати українською це єдиний шанс потрапити у ротацію? Що, вибачте, хто може потрапити на радіо через цей закон? Чи є гарантії, що це не буде попса найнижчої якості?

Може, ніж забороняти російське, краще розкручувати українське? Більше поширювати інфи в соцмережах про нових кльових україномовних виконавців, ділитися їхніми новими відео, ходити на концерти. Не "піратити" в "ВКонтакте" записи, а купувати офіційні пластинки. Тоді і в ротацію на радіо україномовних виконавців швидше братимуть, бо бачитимуть, що вони популярні. Радіо ж не благодійна організація.

А мовні квоти почати з Верховної Ради. Перевести на українську всіх народних депутатів, бо як не увімкнеш трансляцію, "Опоблок" російською "віщає". І звісно ж, хоч від цього словосполучення вже в роті кисло, почати з себе. Якщо ми беремося за захист української, треба самим на неї перейти. І розмовляти правильно, не називаючи блакитне "голубим", а стрій - "костюмом ".

І потім можна квоту вводити. Звісно ж не 75%! Квота має бути не більше половини від всього  мовлення, щоб не страждав контент. А поки що варто створювати нові радіо, які транслюватимуть багато української музики, в тому числі джазу, фольку, блюзу.

І навчити чиновників створювати більш зрозумілі документи, бо вони речення складати українською вже навчилися, але до сенсу через це скупчення слів не продерешся. Саме через їхні кострубаті формулювання країна вже другий день про цей закон скандалить.

І перевезти Міністерство культури України кудись ближче, бо таке враження, що коли роздавали будівлі для міністерств, їм у сонячній системі місця не вистачило.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme