Про Катерину Кириленко, 9 місяців та гінеколога Євдокімову

Скандал навколо докторської дисертації дружини очільника Мінкульту Катерини Кириленко не вщухає більше тижня. Втім, чи приведе це до якогось результату, лишається під питанням

Про Катерину Кириленко, 9 місяців та гін…

Спочатку ЗМІ та соцмережі активно обурювалися плагіатом у роботі Кириленко. А коли тема майже вщухла, вчені знайшли набагато цікавіші моменти, ніж пропущені посилання на першоджерела.

Елементарні частинки лептони, які, на думку новоспеченої докторки наук, здатні відчувати емоції, здійняли нову хвилю обурення та… реготу. Адже якщо Кириленко може довести свою революційну тезу, її треба негайно висувати на Нобелівську премію з фізики. Якщо ж ні, викладачку необхідно позбавити звання доктора наук за оперування псевдонауковими поняттями у серйозній роботі.

Останнє Сергію Квіту запропонував академік-секретар відділення фізики і астрономії, член президії НАН України Вадим Локтєв в офіційному листі.

Втім, чи матиме лист хоч якісь наслідки – питання суперечливе. Адже практики перевіряти новоспечених кандидатів та докторів наук, а тим паче позбавляти їх вже здобутих звань, в Україні майже немає.

КИРИЛЕНКО ПРОСТО НЕ ПОЩАСТИЛО

Як прокоментував depo.ua старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України Антон Сененко, основна проблема в тому, що наразі в Україні немає структури, яка б ефективно займалася боротьбою з псевдонаукою та плагіатом.

"Якщо говорити відверто, пані Кириленко просто не пощастило, що її робота потрапила в поле зору доктора філософських наук Тетяни Пархоменко, а потім – в поле зору математика Ірини Єгорченко та фізика Сергія Шарапова. Інакше б їй би все це зійшло з рук", - зазначив вчений.

На його практиці випадків, коли людину позбавляли вченого звання, не було, але вчений наводить іншу скандальну історію, яка сталася навколо докторської дисертації гінеколога з Одеси Вікторії Євдокимової.

Захистившись ще у 2013, Євдокимова вважалась наймолодшим доктором наук в Україні, адже почесне звання здобула у 32 роки. Втім, минулого літа з красивим титулом довелося попрощатися. Науковці всерйоз зацікавились автентичністю її дисертації і накопали чимало прикладів плагіату. Встановили, що проставляти посилання дівчина вважала зайвим, навіть список літератури повністю скопіювала з Інтернету. В дисертації замість "міометрію" фігурував "біометрій", а "генітальний ендометріоз" став "геніальним". Науковці припустили, що казуси виникнули через недосконалість електронних словників, якими, скоріше за все, скористувалася авторка роботи при перекладі російськомовної інформації. Втім, кумедні одруківки могли з'явитися і через те, що текстовий редактор автоматично виправив маловідомі слова, а кандидат на вчений ступінь ці зміни проігнорувала.

Чи позбавлять Катерину Кириленко звання доктора наук - фото 1

Ретельний аналіз допущених у дисертації ляпів та незаконних "запозичень" вчені зробили на 64 аркушах і виклали в Мережу, а також відправили його у МОН. 

У Міністерстві на карколомний звіт відреагували через дев'ять місяців. Наказом "Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань від 29 вересня 2015 року" Євдокимову позбавили звання доктора наук "у зв’язку з виявленням текстових запозичень без посилання на джерело".

Зазначимо, що випадки викриття недобросовісних вчених за головування у МОН Сергія Квіта траплялися і раніше. Так, восени 2014-го року через пресловутий плагіат звання доктора наук позбавили аж трійко вчених. Який це відсоток з усіх недобросовісних дисертацій, лишається невідомим. Як наразі вельми туманною видається і доля наукової праці Кириленко.

При цьому сама доктор наук у листі до "Української правди" вже спробувала заперечити висунуті звинувачення. Мовляв, у праці вона скористалася теорією іншого доктора наук, Олени Щербини-Яковлевої, яка і вивела на гуманітарну арену пресловуті лептони.

"Ця наукова теорія (безперечно, окремі фізики можуть мати щодо неї свої професійні зауваження) в тому числі згадується мною і тому, що теорії класичної фізики ми, краще чи гірше, пам’ятаємо зі шкільного курсу фізики, а з новітніми не завжди маємо нагоду ознайомитися", - зауважила Кириленко.

Лист же пана Локтєва назвала "однобоким", а самого вченого – "вкрай далеким від педагогіки". Питання ж, чому далекі від фізики науковці так легко користуються конкретними термінами, залишила відкритим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme