Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах"

"Влада" новітньої "республіки" вже напрацювала схеми, які дозволяють активно "стригти" гроші з "громадян" і водночас мінімізувати економічні витрати на "електорат"

Як у "ДНР" заробляють на власних "громад…

Кореспонденту depo.ua вдалося поспілкуватись з мешканцем окупованого Донбасу і дізнатись про найабсурдніші економічні та соціальні моменти реалій життя в "молодий республіці".

Валютний абсурд: рубль платимо, гривня  в голові

Відомо, що на початку літа бойовики заявили, що на Донбасі буде повний валютний плюралізм: "народу "ДНР" можна розраховуватись будь-якою зручною валютою - гривнею, рублями, доларами і навіть євро. Згодом стало зрозуміло, що така "екзотика" як долари та євро на базарах і майже у всіх магазинах не прижились - продавці стали приймати оплату тільки в гривнях і рублях.

"Зараз у нас гривня стала щось типу долара, тобто валютою - всі намагаються "сплавити" рублі, а гривні відкласти в "заначку". Гривня стабільніша і на неї можна більше купити, ніж на рубль", - розповіла мешканка "ДНР" Наталя Панасюк.

Воно і не дивно, адже для простоти розрахунків місцева "влада" вирішила максимально спростити курс рубля до гривні, а саме 2:1. Тобто якщо на підконтрольній Україні території за 100 рублів треба буде заплатити в середньому 33 гривні, то на окупованій - 50 грн.

Що стосується розрахунків в доларах і євро - то вони можливі лише в "великих"супермаркетах (само собою, віджатих - depo.ua), в яких є так би мовити спеціальні "валютні каси". От тільки і тут є невеличка "засідка" - при оплаті в доларах і євро решта видається рублями, або, якщо пощастить - гривнями. Ну і, зрозуміло, по вигідному "ДНР", але абсурдному по українським міркам, курсу.

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 1

Як зняти українські гроші в "ДНР"

"На вулицях Донецька практично немає біг-бордів з рекламою. Лише інколи на стовпах та на дошках оголошень можна зустріти актуальні пропозиції, роздруковані на принтері: зняття готівки, оплата комунальних послуг чи допомога при перетині кордонів АТО. Багато мешканців Донбасу, що не виїхали з міста, отримують українську пенсію разом з тим, що інколи платить "ДНР"). Щоби зняти її - треба виїхати за межі окупованої території, на це йдуть відчайдухи або ті, у кого є "свої люди" при перетині кордонів. Тому що на блокпостах можна простояти кілька годин і навіть добу. Ніхто не хоче витрачати стільки часу. Тому вже давно в Донецьку є такий сервіс - допомога при знятті готівки з картки", - розповідає Наталя для depo.ua.

За зняття грошей з картки посередники, як правило, беруть до 10% комісії. Спочатку брали 5%, але тепер вже 10%. Процедура виглядає так: власник картки приходить за вказаною адресою, передає її і всі коди людині, яка через Інтернет дивиться стан рахунку і віддає готівку, забираючи собі комісію. Один маленький нюанс - готівка видається в рублях. Таким чином посередники двічі заробляють: на комісії і на різниці курсу.

Є ще варіант для зняття готівки, але він найчастіше діє серед згуртованих пенсіонерів, які довіряють якомусь сину\донці чи онуку. Так, нащадок, який доволі часто перетинає кордон, забирає картки кількох довірливих пенсіонерів і знімає готівку в банкоматах на не окупованій території. Як правило, вдячні пенсіонери дають йому якісь "копитні". Це, як правило невеликі гроші (50-100 грн) в залежності від розміру пенсії), але помножені на кількість "клієнтів" дають непоганий підробіток для сердобольного родича.

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 2

Білоруське пиво, російські контрабандні цигарки та захмарні ціни у "віджатих" магазинах

"Влада" "ДНР" намагається все навколо крити рубльом. Так, в магазинах і на базарах всі ціни вказуються в гривнях, але розраховуватись можна і в рублях - по вищеозначеному курсу. Тобто окремих цінників на товар в рублях не передбачено - простіше просто помножити ціну на два.

Щодо самих цін і наповненості поличок магазинів, за словами місцевих жителів, за останніх пару місяців асортимент товарів в магазині суттєво покращився. Звісно, за рахунок російських товарів.

"Що мене дуже дивує - це засилля білоруського пива на поличках магазинів. Не російського, а саме білоруського. Ще місяць тому у нас пиво було переважно російське, а тепер - білоруське. Вся решта продукція - місцева (меншість) і російська (більшість). З українською є сири, трохи молочної продукції, м'ясо, якась горілка та пиво "Чернігівське". А так переважно все російське. І хто його знає - яким чином воно проходить через кордон, але швидше за все то так звана гуманітарна, ну або дійсно контрабанда, за яку "відстьогують" на кожному з блокпостів", - міркує Наталя Панасюк.

Власне через те, що практично весь товар в "ДНР" нелегальний, ціна на нього - захмарна. В "ДНР"є тільки один продукт, який коштує дешевше, ніж в "нормальній" частині України - це контрафактні цигарки: переважно "ноунейм", без акцизів і вихідних даних. У місті є кілька точок, біля яких постійні черги бажаючих придбати дешеву отруту. 

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" (ІНФОГРАФІКА) - фото 3

А так, практично всі ціни на товари та продукти в "ДНР" вдвічі, а то і втричі дорожче, ніж аналоги в "нормальній " частині України. Так, яйця коштують - 25 гривень, олія - 40 грн за півлітри, курятина - 70 грн, свинина - 130-150 грн, молоко - 25 грн за 1 літр. Причому аргумент - "місцевий виробник" не проходить - навпаки виробники роблять надбавку за "ризик" і ціна на місцеву продукцію не відрізняється від ціни на контрабанду.

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 4

Відомо, що всі великі мережі супермаркетів давно пішли з "ДНР", натомість приміщення лишились. Керуючись принципом "не можна пропадати добру" підприємливі "днрівці" дуже оперативно вселились в порожні приміщення (хоча в деяких ще лишався аутентичний крам), і почали будувати чи то соціалізм, чи то комунізм, де все так якби для народу. При цьому вони не забули основного - ребрендінгу, щоб нічого не зв'язувало з "українським минулим". Так, "АТБ" став "Первым республиканским супермаркетом", а захоплений "Епіцентр" перетворився на "Галактику".

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 5

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 6

Комунальні послуги

Ще одна стаття скорочення видатків "ДНР" - комунальні платежі. Дрібниця, але все ж - нещодавно "міська влада" почала змушувати мешканців купувати книжки для розрахунку за комунальні послуги.

"Десь з місяць тому були розповсюджені оголошення, що для оплати комунальних послуги треба купити спеціальну книжку з гербом "ДНР" на обкладинці. також в оголошенні було уточнення, що оплата за "старими" українськими книжками прийматись не буде. Вартість такої "нової" книжки - 15 рублів (або 7 грн 50 коп. за курсом "ДНР")", - розповіла мешканка "ДНР".

За її словами, тарифи на комунальні послуги "нова республіка" не змінювала, як не змінювала розрахункові рахунки - всі вони лишились такі, як і "при Україні". Тільки невідомо, чи доходять ті гроші, які оплачують мешканці "ДНР" до України.

Цікаво, що оплата за світло не входить в загальну книжку, а проходить по іншим квитанціям за неукраїнськими рахунками.

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 4

Перетин кордонів. Є вибір: легально, але довго або нелегально, але дорого

Однією з "найцікавіших" реалій життя в зоні АТО є перетин кордонів. Місцеві мешканці давно винайшли кілька варіантів перетину кордону. Перший - максимально короткий: платити на кожному блокпості. Діє - бездоганно. Причому на великих блокпостах існує спеціальна "виділена лінія", по який можуть вільно пересуватись ті автомобілі, які можуть собі дозволити оплатити свою "швидкість". Тарифи - різні, але приблизно 100 грн. на кожному з блокпостів - без різниці сепарський він чи наш.

Другий варіант - обхідні шляхи. Особливо підходить для тих, хто не їде на своїй машині. Перед блокпостами є спеціальні місцеві таксисти, які добре орієнтуються на місцевості і знають варіанти безпроблемного діставання між блокпостами. Як правило, вони везуть пасажирів не через великі пункти пропуску, а через маленькі, відомі тільки місцевим. На таких КПП ніхто нікого не обшуковує і не вимагає гроші з пасажирів. Можливо, між таксистами та вояками з блокпостів діє фінансова угода з розписаними долями чи внесками, але наразі дізнатись про це не вдалось. Однак, за словами самих таксистів - таки спосіб перетину зони розмежування дешевший, ніж "поблокпостова оплата".

І самий проблемний, але самий законний варіант - чесно стояти в черзі в загальному потоці машин. Кажуть, так теж цілком можна перетнути всі кордони, лише час очікування може затягнутись на кілька годин та навіть днів.

Як у "ДНР" заробляють на власних "громадянах" - фото 5

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme