5 міфів про Кирила і Мефодія. Кирилицю створили не вони

24 травня – день пам'яті святих рівноапостольних Мефодія і Кирила

5 міфів про Кирила і Мефодія. Кирилицю с…

Міф перший. Кирило і Мефодій створили кирилицю.

Дехто взагалі вважає, що кирилицю названо на честь Кирила, отож він сам її і придумав. Насправді кирилицю більш-менш у тому вигляді, у якому ми її нині знаємо, створив Климент Охридський, один із семи відомих учнів Кирила й Мефодія.
Кирило й Мефодій - творці першої слов'янської азбуки. Називається вона глаголицею і зовні мало чим нагадує кирилицю. Вважають, що до глаголиці у слов'ян не було писемності, тобто не існувало літер на позначення звуків їхньої мови. Кирило й Мефодій вичленували ці звуки і придумали для них позначки на письмі.

5 міфів про Кирила і Мефодія. Кирилицю створили не вони - фото 1

Міф другий. Імена Кирило і Мефодій

Насправді святих у миру звали Костянтин і Михайло. Не всі знають, що, на відміну в Маркса й Енгельса, Кирило і Мефодій - брати. Мало того, у церковно-богослужебній традиції першим заведено згадувати Мефодія, у якого був вищий сан.
Хлопці народилися в багатодітній родині військового, у якого було семеро синів. Найстарший - Михайло, наймолодший - Костянтин. Невідомо, коли з'явилося ім'я Мефодій: чи Михайла хрестили під цим іменем, чи дали йому ім'я Мефодія при постригу. Натомість про Костянтина знаємо, що на початку лютого 869 року він тяжко захворів, прийняв схиму і нове чернече ім'я Кирило, а за десять днів помер.

Міф третій. Кирило й Мефодій походили з Болгарії.

Насправді Кирило і Мефодій греки. Народилися вони у візантійському місті Фесалоніки (Салоніки), яке у слов'янській традиції називали Солунь. Місто було двомовним: довкола нього жило багато слов'янських племен, і, крім грецької, все населення вільно розмовляло на слов'янському солунському діалекті.
Пізніше Кирило й Мефодій кілька років навертали в християнство жителів Болгарського царства. На цій підставі болгарська традиція вважає їх болгарами і наполягає, що слов'янську азбуку було створено на території Болгарії. Проте у ХХ столітті болгарами називали також македонських слов'ян, тож тепер і македонці претендують на батьківщину слов'янської писемності.

5 міфів про Кирила і Мефодія. Кирилицю створили не вони - фото 2

Пам'ятник Кирилу та Мефодію в Софії

Міф четвертий. Кирило і Мефодій - православні святі.

Насправді Кирила і Мефодія однаково вшановують у православ'ї і католицизмі. Брати кілька років проповідували християнство в Моравії слов'янською мовою. У Римі ж уважали, що хвалу Господу можна віддавати тільки трьома мовами, на яких було зроблено напис на Хресті Господньому, - єврейською, грецькою і латиною. Братів визнали єретиками і викликали до Рима. Кирило й Мефодій зуміли не так переконати, як задобрити Папу Римського. Кирило передав йому мощі святого Климента, які він виявив під час херсонеської подорожі, і папа затвердив богослужіння слов'янською мовою. У Римі Кирило захворів і помер, там його й поховали у церкві святого Климента.

Міф п'ятий. Кирило й Мефодій створили азбуку 24 травня.

Насправді цю дату придумав Священний синод Російської православної церкви. Римська церква оголосила 1863-й роком слов'янського ювілею. Тоді ж таки Синод постановив ушановувати обох святих щороку 11 травня (за юліанським календарем) «в память совершения тысящелетия от первоначального освящения нашего отечественного языка Евангелием и верою Христовою». Причину вибору дати в синодальній постанові не пояснено.

5 міфів про Кирила і Мефодія. Кирилицю створили не вони - фото 3

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme