Квіт "впаяв" дітям по 12 років: Плюси і мінуси

В Україні з наступного року очікується остаточний перехід на 12-річну систему навчання в школі

Квіт "впаяв" дітям по 12 років: Плюси і…

Батьки та вчителі завмерли в очікуванні кардинальних змін. А журналісти depo.ua вирішили розібратися у перевагах та недоліках реформи.

Нагадаємо, що розмови про ці кардинальні зміни в системі освіти тривають вже далеко не перший рік. Так, в 2002 році, ще за часів міністра освіти Василя Кременя, Україна збиралася перейти до 12-річної середньої школи під тим приводом, що необхідно знизити непомірне навантаження на дітей, які просто не встигають засвоїти все більш складні програми.

12-річна система освіти: Плюси та мінуси - фото 1

Були підготовані нові підручники та відповідні навчальні плани. За деякими даними, на ці цілі було витрачено 1,5 млрд. грн. При цьому багато хто скаржився, що 12-річне навчання впроваджується формально: вчителям просто-напросто розтягували "години", а якість навчання не змінювалася.

Спроба № 2 була у 2010 році. Щоправда, тоді Верховна Рада з подачі міністра освіти і науки Дмитра Табачника прийняла рішення відмовитися від нововведення. Мовляв, навіщо дорослим дітям затримуватися в школі?

За словами Дмитра Табачника, при остаточному впровадженні 12-річки "освіту чекала б катастрофа, зокрема, протягом року довелося б ввести 17 тисяч додаткових ставок вчителів, з яких 8,5 тисяч - у сільській місцевості. А для цього немає достатньої кількості кадрів і ресурсів".

Зараз же Сергій Квіт, міністр освіти, обіцяє повністю кардинальну реформу, яка буде зроблена не для галочки, а дійсно якісно змінить систему середньої освіти в Україні. За його словами, тепер за базовою школою послідує перехід до профільної освіти.

12-річна система освіти: Плюси та мінуси - фото 2

Так, у старших класах (10-12) учні проходитимуть не 20 загальноосвітніх предметів, як сьогоднішні старшокласники, а всього 8-10 профільних предметів (точні, гуманітарні або природничі науки). У різних школах буде навчання за різними профілями, і після 9 класу школярі зможуть міняти школу або обирати професійно-технічне навчання, вибираючи цікавий їм профіль підготовки. Причому передбачається, що поступово старша школа (3 ступінь) перетвориться на окремі навчальні заклади.

"Цей перехід не буде одномоментний. Ті діти, які вступлять в 2016 році, закінчать 12-річну школу. Це буде дуже поступово, і я думаю, що до того часу ми зможемо реалізувати і матерально-технічне забезпечення, і кадровий склад тощо", - заспокоює опонентів міністр.

Його помічниця Інна Совсун також наводить свої аргументи. Вона наголошує, що діти, які закінчують школу в 16-17 років, часто не готові до того, щоб прийняти правильне рішення щодо подальшої долі. Крім того, учням начебто треба більше часу для того, щоб підготувати їх до подальшої ролі в суспільстві.

12-річна система освіти: Плюси та мінуси - фото 3

Ще один аргумент чиновників  - іноземний досвід. Мовляв, у багатьох європейських країнах і США  навчання в школі триває 12 років, у Великій Британії, Франції та Польщі - 13, а у Фінляндії - 14. Російські та білоруські школярі ходять до школи 11 років.

Але достеменно говорити про переваги й недоліки нової системи освіти, напевно, можна буде тільки тоді, коли в Україні з'явиться перше покоління випускників.

Щоправда, вже зараз очевидно: перевага десятирічки - можливість швидше отримати путівку в життя і визначитися з професією. Крім того, це економія бюджетних коштів та робота за відкатаною системою, яка не принесе неочікуваних "сюрпризів" та проколів.

Переваги дванадцятирічки - профільне навчання у старших класах, що дозволить молодим людям визначитися з поглибленим вивченням предметів. І тоді проблема "натаскування" при тестуванні перестане стояти настільки гостро, як зараз.

Але у зв'язку з цією реформою дуже хвилює фінансове питання. Адже на друк нових підручників, переформатування шкільної програми і навіть звичайний добір педагогів знадобиться не один мільярд гривень. А, як відомо, зараз держава переживає далеко не найкращі часи в економічному плані. Тож, виникають цілком логічні сумніви щодо фінансової спроможності та впровадження цієї реформи як такої взагалі.

І останнє. До 2028 року, коли вийдуть на "волю" перші дванадцятирічники, слід передбачити зміну призовного віку. Хоча дуже хотілося б вірити, що до цього часу Україна нарешті перейде до контрактної армії, яку ми вже триматимемо так, про всяк випадок. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme