Навіщо вчити російську в школі, якщо вона і так всюди, як вода з-під крану?

Киянка Лариса Ніцой досягла того, щоб її дитина не вивчала в школі російську

Валентина Емінова
Головний редактор
Навіщо вчити російську в школі, якщо вон…

Depo.ua зустрівся з мамою учня, авторкою відомого поста "Моя дитина не вивчатиме російську"

Лариса Ніцой - дитяча письменниця і мати двох дітей: донька навчається в магістратурі, а син в шостому класі. Третього вересня Лариса дізналася, що її Ярослав з цього року вивчатиме в школі російську мову і була обурена. Але замість того, щоб влаштувати скандал, сіла вивчати закони та нормативні акти, а потім пішла із цим знанням до директора. Два тижні жінці знадобилося, щоб школа признала неправомірність "насильницького" призначення цього предмета і замінила російську мову французькою.

Були й раніше ті, хто відмовлявся вивчати російську, але Лариса вивела це на якісно новий рівень. Її пост у "Фейсбуці "Моя дитина не вивчатиме російську" зібрав 4 тис. репостів та наробив чимало гвалту. Одні дякують Ларисі за принциповість та сміливість, інші звинувачують в тому, що вона обікрала сина, залишивши його без мови, що необхідна "будь якій досвідченій людині".

РОСІЙСЬКА МОВА ПОТРІБНА, ЩОБ "ВКОНТАКТІ" ГРАМОТНО ПИСАТЬ"

- Тож, Ларисо, чому ви не захотіли, щоб ваша дитина вивчала російську?

- Колись і я не уявляла, як це можна її не вивчати. І коли старша донька наприкінці 90-х повідомила, що в неї в гімназії російської не буде, дуже здивувалася. Але вона зробила мені розрив шаблонів, тим, що вивчила англійську, арабську, французьку і нормально спілкується й з російськомовними, при тому, що їхню мову не вчила.

Тому коли мій син через 11 років після неї пішов в перший клас, а в шостому сказав, що в нього буде російська, це був наче кидок назад. Ми вирішили, що йому доцільніше витрачати час на щось більш корисніше, ніж вивчення того, що й так розумієш. Не знати російської мови в Україні неможливо, чого її вивчати, вона і так усюди, як вода з крану тече!

- Батьки інших школярів поділяли ваше обурення?

- У класі у мене підтримки не було (зараз майже півкласа вивчає французську, і Лариса мріє, щоб уся школа скористалася плодами її праці, - авт). Була одна мама, яка на класних зборах мовчала, а мені особисто казала: " я на вашому боці, але зрозумійте, ми ж не можемо йти проти системи, ми її не зламаємо".

 "Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 1

Лариса Ніцой - відома дитяча письменниця

- Чому вони так за російську тримаються?

- Батьки в нашому класі кажуть: ми хочемо щоб "Вконтакті" наші діти писали грамотно. Ну в них таке завдання... Якщо чесно, я не розумію нащо їм російською грамотно писати. Мабуть, я зараз виглядаю як невігласька. Поясню: я за те, щоб досконало знати українську. А якщо обирати ніж тим, грамотно писати російською і на розмовному рівні володіти кількома іноземними, то я виберу друге. Я хочу, щоб мої діти мандрували, побачили світ і російська їм тут у нагоді не стане.

- А з сином радилися? Від кого йшло рішення: він вам сказав, що не хоче вчити, чи ви йому пояснювали, чому це не доцільно?

- Я сина спитала: будеш вчить російську? Він почав мучитися. Каже, "я не хочу її вивчати, але не хочу ображати вчительку". Вирішив сходити на урок, спробувати. Після уроку прийшов набундючений, каже: "не буду я її вчити". "Чому?" "Я дивлюся на тризуб над дошкою, сиджу і думаю, що я зрадник".

"Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 3

РОСІЙСЬКА - МОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ МЕНШИНИ, А НЕ МІЖНАРОДНОГО СПІЛКУВАННЯ

- І ви пішли до школи...

- Перш ніж піти, я вивчила питання. Прийшла до дивовижних відкриттів. Перше: російська мова в Україні є мовою національної меншини. Мови національних меншин вивчаються в спеціалізованих школах, де ними викладають предмети. Спеціалізованих шкіл з російською мовою в Україні понад тисячу.

Друге відкриття: коли за Табачника прийняли закон, що в школах обов'язкові дві іноземні мови, в багатьох школах з різних причин зробили підміну понять. Замість другої іноземної мови вони ввели російську як іноземну. Насправді іноземними мовами міжнаціонального спілкування в Україні визнані англійська, німецька, французька та іспанська. А російська ніяка не міжнаціональна, нею спілкуються тільки росіяни.

І трете відкриття: директори шкіл забули повідомити батьків, що є уроки, про які вони повинні з ними радитись. Коли я залізла в навчальні плани Міністерства освіти з'ясувалася, що програми всіх шкіл складаються з варіативної та інваріантної складової. Предмети варіативної складової школа обирає після узгодження з батьками. Батьки про це навіть не знають.

- Як відреагував директор?

- Для директора це був неприємний сюрприз, вона казала що всі вчать і всіх влаштовує, що це неможливо - не вчити російську мову, що вона розширює горизонти. Кілька разів нас вмовляла. Ми у свою чергу казали що в нас така родина, що ми не можемо. Як віруючі люди не можуть стріляти по людях, так ми не можемо вивчати російську.

 "Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 2

Заява до директора

А потім ми продемонстрували знання закону, постанов Міносвіти і директорка як розумна жінка зрозуміла, що ми не відступимо і буде скандал. А нащо він їй ще й на таку тему? І 16 вересня син прийшов, сказав, що в них утворили французьку групу

- Це для всіх шостих класів?

- Ні, тільки для нашого. Всі інші вивчають собі російську і вважають що це їм потрібно.

- Чи не боялися, що вашого Ярослава вчительки цькуватимуть через "занадто розумних" батьків

- Переживала, але треба йти на ризик. Якби ми прийшли із скандалом було б одне. Але я думаю ми підкупили ще й тим, що не стали сваритися. Ставлення до нашої дитини не змінилося. Врешті, "страсті" забудуться, проте в школі спочатку відмовиться від російської - частина, а згодом усі. Згадайте про Чорновола

- Чорновола?

- Я працювала з В'ячеславом Максимовичем, саме перед його загибеллю. І тепер коли мені складно якісь глиби вергати, я згадую Чорновола і думаю: це ж наскільки йому було важко. Він почав боротьбу за Незалежність України у період розквіту соціалізм: навколо радянські люди, всі ніби задоволенні життям. І стоїть один Чорновіл і закликає Україну до незалежності. Я собі як це уявлю - Боже, наскільки ж йому було важко... А переді мною всього-на-всього клас, і мільйони однодумців по всій Україні

 

ЧИТАТИ ПУШКІНА В ОРИГІНАЛІ

- Оточення вас підтримувало? Що казали ваші російськомовні друзі?

- Дехто казав: тобі не має чого робити? Хай вчить собі російську, чим вона тобі заважає

 "Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 3


- Були мабуть й ті, хто казав, що ви дитину обкрадаєте. Мовляв, як він читатиме Пушкіна в оригіналі?

- Купа! Навіть одна знайома письменниця мені так написала. Я її в жодному разі не засуджую, мабуть вона користується російською у побуті і це для неї болюче питання.

- А ваш Ярослав книжки російською читає?

- Пушкіна читає казки, оповідання Толстого невеликі. Про Бєтмена колись читали російською мовою (сміється). Розвиненій людині бажано читати все мовою оригіналу. Мої російськомовні друзі просто не всі мене зрозуміли, вони вирішили, що якщо ми відмовляємося вивчати цю мову і в побуті нею не спілкуємося, то ми обмежуємо себе від російської культури. А чого я повинна не слухати Макаревича? Чи не читати Дяченків які пишуть російською мовою. Не дивитися фільми з Ахеджаковою?

- Скільки шкіл вже відмовилися від російською після вашого поста на "Фейсбуці"?

- Мені відомо про п'ять. Це ті, хто мені відписався, подякував, кому я давала поради. Коли батьків озброюєш знаннями, школа "підіймає лапки"

 "Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 4

Знаменитий пост, що наробив стільки гвалту 

- Але ж директорам треба якось працевлаштовувати своїх штатних "русічок". До речі як на вашу думку, куди їм після відміни російської в школах йти?

- Чекайте, якщо вони за 25 років не змогли змінити спеціалізацію, вивчити щось інше, тоді я не хочу такого вчителя взагалі.

- Вам вони не писали прокльони?

- В мене навіть була одна погроза, що "Этот ребенок долго не проживет на свете с такой чокнутой мамашей"

"Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 7

НЕ СВАРІТЬСЯ. АЛЕ ПОКАЖІТЬ, ЩО НЕ ВІДСТУПИТЕСЯ

- Якщо батьки прочитають цю статтю і вирішать також російської у своєму класі позбутися, з чого їм починати?

- З прочитання документів міністерства освіти. А простіше зателефонувати на гарячу лінію Міносвіти 044 481 47 66 . Дзвоніть, не соромтеся. Там працюють патріотичні гарні люди, вони не поставляться до вас вороже, не відфутболять вас і підтримають у рішенні вивчати не російську мову, а щось інше. Ґрунтовно все розжують і підкують. Після цього ви зможете говорити аргументовано та будете впевнені в своїй правоті. Продемонструйте керівництву школи знання своїх прав. І не сваріться. Все можна вирішити мирно. Директор школи не на першій зустрічі, але на другій на третій здасться.

- А спочатку буде пручатися?

- Так. Оскільки вже 25 років Незалежності, а в вашій школі й досі вивчається російська мова, то така людина свідомо вас дурить і свідомо нав'язує російську мову багатьом поколінням учнів. Якщо цей директор свідомо йде на нав'язування російської, звичайно, він вам буде доказувати, що це норма

- Варто погрожувати, що в іншому разі ви напишете скаргу у Міністерство?

- Так, але не погрожувати. Поясніть, що ви прийшли не сваритися, а вирішити питання, що вас турбує. Але якщо на рівні школи це не вдасться, то ви усе одно не зупинитеся.

- Це і в середині навчального року можна робити?

- Краще на початку, чи взагалі в кінці року, перед наступним навчальним роком. Підійти до директора і пояснити ситуацію. Наприклад ви хочете поміняти російську мову на Польську ( польська зараз дуже актуальна, тому що вища освіта у Польщі дешевша ніж в України, - ред). Є така норма, якщо 5 дітей у міській школі чи 7 у сільській бажають вивчати якійсь додатковий предмет, керівництво школи зобов'язано внести цей предмет у план школи.

Мені директор 3 вересня сказав, що вже запізно, бо навчальні плани затвердив відділ освіти. Але директор повинен був погодити їх з батьками! На підтвердження такого погодження обов'язково повинен бути слід: анкетування батьків чи заяви, де батьки просять ввести той чи інший предмет. Є ще один хитрий крюк керівництва школи, ви повинні на нього не попастися - вам можуть на початку року принести заяви у яких написано "Прошу дозволити чи погоджуюсь на вивчення моєю дитиною російською мовою". Знову ж таки вами маніпулюють, бо вам повинні були надати перелік всіх уроків, які ви можете вивчати на вибір. Ви не зобов'язані підписувати ті заяви

 

ЯК ДОПОМОГТИ СВОЇЙ КРАЇНІ? РОЗМОВЛЯТИ ЇЇ МОВОЮ

- Більшість українців, народжених у дев'яності та раніше, які зараз розмовляють рідною мовою, раніше говорили російською. І в кожного своя історія того, як і коли вони ставали україномовними. Яка ваша?

- Я народилася в україномовній родині, вчилася в україномовній школі, але російською володіла краще за українську. Більше того, я мала вступати на російську на філфак і тільки якесь Боже провидіння штовхнуло мене на українську філологію. Навчаючись в інституті, я вперше дізналася "Розстріляне відродження" - людей знищували просто за те, що вони писали українською мовою! В мене відбувся переворот свідомості і з того часу почав формуватися мій український патріотизм.

 "Російська і так всюди як вода з під крану тече, нащо її вчити!?" - фото 5


Дітей ми виховуємо в українських традиціях, розмовляємо українською мовою. Чоловік мій був російськомовний, але колись ми стали міркувати: як ми можемо прислужитися Україні. В нас немає мільйонів щоб збудувати стадіон чи клініку. А що ми можемо зробити? Найпростіше - це почати розмовляти мовою країни, в якій живеш. Спочатку було складно, розмовляли суржиком, думали російською і це було кілька років. Але коли ти вже включаєшся в українську тему вона так тебе заряджає енергетично! Кожен народ, який розмовляє своєю мовою, отримує енергетичне підживлення. Тобто добре знати різні мови, але підживлює тебе тільки рідна.

- Ви відчували, як змінюється ваша енергетика поступово з переходом на українську мову

- Я навіть не можу це пояснити, це просто кайф! Ти стаєш щасливіший, ти смакуєш ці українські слова. Наша викладачка казала: "відчуйте слово на дотик і смак". З того часу я точно знаю, що треба виважено використовувати слова, бо вони існують навколо нас і все що ти кажеш спрацьовує

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme