Щоденник "Української весни": 15 березня 1917 року

Центральна Рада прагне з нечисленного гуртка інтелігенції перетворитися на головну силу національного руху

Щоденник "Української весни": 15 березня…

Портал Depo продовжує проект, присвячений подіям Української революції 1917-1921 років, що стала першою масштабною спробою вибороти незалежність.

Одразу зауважимо: у минулому столітті ми встигли змінити календар із застарілого Юліанського на загальноєвропейський Григоріанський. Дати після цього трохи "попливли", тому для позначення тогочасних подій ми використовуємо два стилі - старий і новий. Рівно сто років від дня, про який ми пишемо, виповниться не сьогодні, а на 13 днів пізніше. Ми навмисно робимо цю "помилку", аби календарні дати збігалися. Щоб кожен, хто подивиться на календар, міг заплющити очі і уявити: 100 років тому, в такий же самий день з таким же числом і місяцем на календарі Україна жила іншим, але від того не менш буремним і карколомним життям.

15 березня 1917 року на засіданні Центральної Ради вперше головує Михайло Грушевський. До цього засідання тимчасово проводив педагог та філолог Володимир Науменко. Останнього обирають заступнком Грушевського, однак він відмовляється від повноважень - мовляв, політика його насправді не цікавить.

Одне з основних питань цього засідання - проведення запланованої на 19 березня української маніфестації. Керівництву Центральної Ради доручено написати тексти резолюцій, що мають пролунати на акції.

Центральна Рада на той момент ще була просто зібранням київської інтелігенції, і не мала достатньо впливу та авторитету, аби претендувати на владу в Україні. Аби перетворити Раду на керівний орган всього національного руху, було вирішено незабаром провести Всеукраїнський національний з'їзд під її егідою. Цього дня агітаційна комісія Центральної Ради отримає завдання розробити план проведення з'їзду.

Тим часом у Бахмуті починається перша конференція рад робітнчих та селянських депутатів Донбасу. 132 делегати представляли 48 рад. Як і по всій Росії, домінували у цих радах представники поміркованих соціалістів - есерів та меньшовиків. Більш радикальні більшовики становили меншість. На конференції обговорювалися переважно соціальні питання - про профспілки, 8-годинний робочий день та організацію селянства.

Попередній випуск: 14 березня 1917 року.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme