Як виявити ворога в інтернеті або Чому не варто надто реагувати на соцмережі

Інформаційні технології стають потужною, до того ж з попитом, онлайн-зброєю

Як виявити ворога в інтернеті або Чому н…

Нині багато хто легко переніс частину свого життя у Facebook, Twitter, Instagram тощо. Соціальні мережі вже давно стали віртуальним плацдармом для здійснення операцій іноземними розвідками та спецслужбами. З потенційними жертвами працюють психологи та аналітики, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Народну армію".

Інтернет-технології породили безліч дивних створінь: кротів, тролів, ботів…А ще - кракерів, фоловерів, серферів, ельфів та інших віртуальних істот, які існують у вигляді окремих акаунтів і "живуть" у групах, пабліках, на мережевих сторінках та в коментарях.

Є одразу кілька вразливих місць сучасної інтернет-спільноти, де ведуться справжні онлайн-війни.

"Спеціалісти застосовують соціальний медіа-маркетинг або SMM, SEO-технології оптимізації сайтів, медіа-віруси, таргетинг та інші технології," – каже кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент, керуючий партнер однієї з PR-агенцій, експерт зі стратегічних комунікацій Олександр Курбан.

Наприклад, OSINT (Open Source Intelligence - розвідка на основі відкритих джерел) допомагає збирати дані про дії та розташування противника у відкритих джерелах. Є такий принцип: 70-80% необхідної інформації можна спокійно знайти саме там. Так ось, у соціальних онлайн-мережах обсяг такої інформації зростає до 90%.

Інша технологія - HUMINT (HUMan INTelligence), орієнтована на формування мережі інформаторів, які на регулярній основі надають актуальну інформацію про події, що відбуваються в певних географічних або мережевих просторах. Це здійснюється як за згодою, так і просто шляхом відстеження активності певних акаунтів.

У Росії, наприклад, таку роботу контролюють і систематично проводять спецслужби, а в Україні це переважно волонтерські проекти.

Активісти українського проекту InformNapalm за допомогою цих технологій збирають інформацію про розташування та дії російських окупаційних військ і сепаратистських сил. Неодноразово українські хакери здійснювали й наступальні інформаційні операції: зламували електронні поштові скриньки, сервери бойовиків та установ псевдореспублік "Л/ДНР".

Волонтери "Інформспротиву", крім іншого, також здійснюють "розвідку" на прилеглих російських територіях, надаючи інформацію про райони скупчення та шляхи проникнення в Україну живої сили й техніки противника.

"Згадаймо британський проект Bellingcat, який заснував Еліот Гіґґінс, - наводить яскравий приклад Олександр Курбан. – Саме він займався досконалим розслідуванням катастрофи малайзійського "Боїнга" над окупованою частиною Донеччини. Проект аналізує тексти, фото- й відеоматеріали, визначає їхню достовірність, походження та надає широким колам громадськості відповідні висновки."

Інші проекти збирають у соціальних мережах інформацію про прямих або опосередкованих учасників бойових дій на Донбасі.

Наприклад, сайт "Миротворець" збирає відомості про антиукраїнську діяльність поплічників "Л/ДНР", про канали постачання зброї, фінансів тощо.

27 листопада 2015 року 16-річний школяр Сашко з Донецька, який виїхав з окупованої території, запустив проект "Армия Новороссии". Захисникам "русского міра" запропоновав зареєструватися для "надання гуманітарної, медичної та матеріальної допомоги". Уже через 40 хвилин після початку роботи сайту свої дані там залишили десятки бойовиків. Кілька місяців вони активно залишали там інформацію про себе. Таким чином хлопчина зібрав відомості про 2027 терористів, перш ніж його виявили. Згодом ці дані передали нашим спецслужбам.

"Живуть" в соцмережах й віртуальні створіння, які мають свою специфіку й завдання.

Боти - це комп'ютерні програми, які використовують у соціальних онлайн-мережах для "прокачування", наповнення інформацією та поповнення списку френдів, акаунтів тролів. Вони допомагають здійснювати потужні вкидання інформації у вигляді чуток, дезінформації та інших шкідливих видів контенту. Вада ботів - шаблонність дій і фраз. Поки що жодна програма не змогла подолати так званий тест Алана Тьюрінга, який визначає, із чим ми маємо справу.

Тролі - люди, що самі ведуть акаунти, пишуть пости, розміщують фото, картинки, відео, беруть участь у дискусіях. Один професійний троль може вести 30-40 акаунтів. А маючи на одному акаунті 300–500 френдів, можна дістати доступ до 9–20 тис. інших користувачів.

За попередніми підрахунками, сьогодні проти України з російського боку працює близько 5 тис. професійних тролів. Гіпотетично вони можуть забезпечити "враження" 36–100 млн користувачів.

Важливе значення мають також авторитетні й широковідомі блогери, слову яких зазвичай довіряє багато людей. Їхні пости поширюються одразу за принципами вірусного контенту.

"В українському інформаційному просторі тролі дуже галасливі, вони багато й активно постять на своїх акаунтах патріотичні гасла, картинки та ролики. Пишуть про зраду, про "все пропало", закликають до хрестового походу, нового Майдану. Головне їхнє завдання - викликати емоції, вивести опонента з рівноваги, залякати, роздратувати, накрутити, - деталізує експерт. - Вони не цураються ненормативної лексики. Часто мають неприродні ніки та аватарки, наприклад, "Іван Козак" або "Бендеровець", у них майже немає персональних фотоальбомів, вони закривають свої профілі від сторонніх, і взагалі важко зрозуміти: це чоловік чи жінка. Реєструються вони тільки в тематичних групах, пов'язаних із цільовим поширенням контенту. Вони цікавляться тільки політикою, їхні пости мають вузьке тематичне спрямування."

Масовість, простота, доступність, візуалізація зв'язків і процесів, зворотний зв'язок із реальним світом нині роблять інформаційні операції в соціальних мережах надзвичайно ефективними. Їхніми наслідками можуть бути суспільні катаклізми, загальнонаціональні акції та злочинні дії.

Неварто піддаватися емоціям "з соцмереж", треба вдумливо аналізувати події, дивитися на кілька кроків уперед, усвідомлювати наслідки застосування інформаційної зброї масового ураження.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme