Поселення, повіти, регіони: експерт розповів про можливий устрій України (КАРТА)

У Конституційній комісії пропонують називати населені пункти "поселеннями", відмовитися від міст обласного значення, а Крим, Київ та Севастополь називати "регіонами", як і області

Поселення, повіти, регіони: експерт розп…

Про це розповів співавтор законопроектів про адміністративно-територіальну реформу Анатолій Ткачук, передає depo.ua з посиланням на його інтерв'ю "Європейській правді".

За його словами, залишиться трирівнева система устрою.

Члени робочої групи Конституційної комісії погодилися змінити назву "район" на "повіт", а утворення рівня області назвати "регіонами".

"Дехто наполягав, що має лишатися "населений пункт", хоч вмирай. Хоча українською мовою є назва поселення. І тут є принципова відмінність, бо за українською назвою люди "поселилися", а населений пункт хтось створив, "населив". Але зрештою домовилися про "поселення", - розповів Ткачук.

Він додав, що довго дискутували й про райони і повіти.

"Казали, мовляв "повіт - нехарактерно для України". Чому нехарактерно? Навпаки! Але аргументом стало те, що після об'єднання районів виникатиме плутанина, про який район йдеться - про старий чи про новий? Тому має бути нова термінологія", - пояснив він.

А на рівні обласного поділу залишили родове поняття "регіон", яке буде вживатися замість довгого терміну "області, Автономна республіка Крим, Київ та Севастополь".

Такчук повідомив, що "у проекті експертів "вже не передбачається міст обласного значення чи міст-повітів, тобто великих міст, які відокремлені від оточуючої сільської території".


"Асоціація малих міст разом з "Батьківщиною" кажуть: "Давайте всім містам надамо статус міст обласного значення, витягнемо їх з районів". Але ж практика показала, що якщо з району витягнути місто, залишиться повний депресняк, без внутрішніх зв'язків. Витягування міст з адміністративних територій іде на шкоду і адмінтериторіям, і містам", - пояснив Ткачук.

За його словами, люди почали розуміти, що "їм не потрібне утримання сільради, яка нічого не дає для громади".

"Найрішучіший прогрес у нас відбувся в сфері бюджетної реформи. Тут відбулася бюджетна революція, зміни дуже кардинальні. Змінено підходи до формування бюджетів і бюджетного вирівнювання, і на сьогодні наша бюджетна система подібна до північноєвропейських країн. Вже перший квартал показав, що громади мають кращий фінансовий результат, ніж мали би, якби залишилась стара бюджетна система", - розповів експерт.

Він додав, що новий підхід створює мотивацію для розвитку громад, але також закладає більші диспропорції між економічно більш спроможними і економічно слабкими.

"Тому чим довше ми будемо тягнути з реформою територіального устрою, тим довше зростатиме диспропорція між багатими і бідними, що катастрофічно неприпустимо", - додав експерт.

Зазначимо, що адміністративно-територіальна реформа - одна з ключових вимог Ради Європи.

Раніше керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розповідав, що в його пропозиції передбачено створення 129 повітів замість 490 районів, близько 1,5 тисяч громад замість 11,5 тисяч нинішніх суб'єктів місцевого самоврядування. Зі 129 повітів 10 припадає на окуповану частину Донбасу, а 8 - на Крим із Севастополем.

Нагадаємо, що Робоча группа Конституційної комісії раніше запропонувала організовувати самоврядування на трьох рівнях: низовий, середній і вищий. Представляти низовий рівень, згідно з напрацюваннями, будуть громади (серед пропозицій були й волості), другий середній рівень - повіти (округи), третій вищий рівень - регіони. Під регіонами розуміються такі адміністративно-територіальні одиниці як Автономна республіка Крим, області.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme