"Самопоміч" вирішила зайнятися астрологією в Раді

Верховна Рада зайнялася "майбутнім" країни. Ніби до цього депутати мали займатися чимось іншим

"Самопоміч" вирішила зайнятися астрологі…

Створення Верховною Радою тимчасової спеціальної парламентської комісії з пафосною назвою - "з питань майбутнього", викликало, м'яко кажучи, неоднозначну реакцію серед експертного середовища, яке зійшлося на думці, що у деяких народних обранців спостерігається банальна криза жанру.

Замість того, щоб реально ухвалювати законопроекти, спрямовані на реформування системи державного управління (для початку хоча б створити Національне бюро розслідувань), і таким чином вести Україну у "світле майбутнє", парламент, схоже, вирішив зайнятися написанням різноманітних стратегій - тобто банальним протиранням штанів. Це дуже просто: під камери займатися демагогією, вишукуючи якесь узагальнене "дао" для всієї держави. Набагато складніше писати та ухвалювати документи, які дадуть змогу розраховувати на поліпшення ситуації в країні вже зараз...

Для чого власне створено цю комісію? Відповідь є у постанові: "з метою вироблення та сприяння реалізації стратегії інноваційного розвитку України на основі державних та суспільних пріоритетів з урахуванням досягнень науки і техніки, оцінки їх впливу на гармонійний розвиток держави". Вам все зрозуміло?..

Більш детально мав би пояснити ціль цієї комісії її очільник, народний депутат від "Самопомочі" Олексій Скрипник. "Це своєрідний тест на зрілість, наскільки ми спроможні думати не тільки про сьогодення, а що буде з Україною через 10-15 років, де Україна знайде себе в світі. Це майданчик для розмови з суспільством", - заявив він, презентуючи нову комісію.

Варто зазначити, що у "комісію майбутнього" ввійшли представники усіх коаліційних сил, і навіть позафракційні. Заступником Скрипника, наприклад, став позафракційний депутат Сергій Тарута, який, до речі, встиг багато чого зробити для "майбутнього" свого рідного Донбасу. Також до складу комісії увійшли Віктор Вовк, Віктор Галасюк (Радикальна партія Ляшка), Вікторія Войціцька ("Самопоміч"), Олександр Домбровський, Світлана Заліщук, Олексій Мушак ("Блок Петра Порошенка"), Лілія Гриневич, Георгій Логвинський ("Народний фронт") та Іван Кириленко (ВО "Батьківщина"). Такі от депутати "майбутнього"...

Після голосування за створення комісії (до речі, голосів на цей прожект вистачило лише з другого разу) перший заступник голови Верховної Ради Андрій Парубій навіть пожартував: "Хто не проголосував, той у майбутнє не попаде". Згідно з ухваленим документом, термін діяльності комісії з питань майбутнього становить всього один рік. Тобто за цією логікою, після того, як спливе рік, далі майбутнього в України не буде?

Якщо ж говорити серйозно, то депутати, створивши таку комісію, фактично намагаються перебрати на себе функції державних інституцій, які мають цим займатися на постійній основі. Заради справедливості варто зазначити, що таких інституцій в Україні можна перерахувати на пальцях однієї руки. Протягом останніх п'яти років низка наукових інститутів, які мали б займатися стратегічними питаннями, були ліквідовані. Зокрема, мова йде про два інститути, які формували експертну роботу в РНБО: Інститут проблем національної безпеки та Інститут міжнародної безпеки. Ці інститути, зокрема, займалися прогнозуванням та підготовкою різноманітних концепцій та стратегій. У 2010 році обидва інститути були закриті. Цікаво, що у 2013 році тодішній секретар РНБО Андрій Клюєв навіть виставив стратегічний документ "Україна 2030: сценарії розвитку в контексті глобальних та регіональних викликів" на відкуп приватним компаніям. Щоправда, скінчилася спроба невдало: ніхто братися за стратегічні документи не схотів.

Наразі в Україні залишилося лише два відносно ефективних інститути, які могли б щось написати: Інститут економічного прогнозування НАНУ, який, щоправда, при Януковичі перетворився в кишеньковий експертний центр "Сім'ї", видаючи виключно позитивні прогнози для тодішньої влади, а також Інститут стратегічних досліджень при Президентові. Останній, до речі, у квітні підготував проект Стратегії національної безпеки України, яку презентували в РНБО. М'яко кажучи, не густо.

Тим не менш депутати, створюючи "комісію майбутнього", явно пішли хибним шляхом. Замість того, щоб зайнятися відновленням експертного та наукового потенціалу на базі того ж РНБО, депутати створили псевдо-інтелектуальний майданчик, де окрім піару та популізму, на жаль, нічого очікувати не варто... 

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme