В Україні можна запровадити військовий «феодалізм», - Володимир Фесенко

Частину державний земель в Україні можна віддати ветеранам АТО, а також на пільгових умовах продати тим, хто готовий займатися фермерством. Це дозволить пожвавити фермерство і поступово започаткувати ринок землі

Як повідомляє depo.ua, про це підчас прес-конференції за результатами Всеукраїнського опитування громадської думки "Проблеми розвитку українського села", проведеного виданням "Ділова столиця" у партнерстві з соціологічною компанією "Sociostream AG", заявив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, коментуючи інформацію про те, що мешканці українських сіл вважають, що для розвитку села передусім потрібно побороти корупцію, впровадити систему дотацій сільського господарства і покращити транспортне сполучення.

"Більшість фермерів турбує питання ринку землі. Зараз вони орендують землю, але у них немає грошей, щоб викупати землю. Тому вони категорично виступають проти ринку землі і її приватизації, зазначаючи, що великі агрохолдинги все скуплять. Але частина власників паїв виступають за те, щоб з'явилася часткова можливість вільного продажу землі. Бо є питання спадщини. Ті хто отримав землю в 90-і роки - це люди похилого віку, а дехто вже пішов з життя і існує ситуація з зависанням цієї землі", - зазначив він.

За словами Володимира Фесенка, головною інтригою найближчих двох років може стати рішення влади про продаж 10 мільйонів гектарів землі, яка знаходиться у власності держави. "Очевидно, приватизація почнеться саме з неї. Але оскільки у більшості людей немає, то є побоювання, що агрохолдинги скуплять всю землю і стануть ще більш потужними", - наголосив він.

Експерт зазначив, що на початку 90-х років лише 14% населення негативно ставилося до продажу землі, а дві третини виступали за приватизацію. "Зараз ситуація прямо протилежна. Чому переважна більшість селян проти продажу - вони побоюються, що почнеться примус. А зараз хай і маленькі гроші від здачі в оренду, але вони отримують. Це головне пояснення їх позиції", - зазначив Фесенко.

Також він торкнувся питання можливості продовження мораторію на землю. "Схоже, що мораторій буде продовжено. І це позиція консенсусна. Є питання, як це зробити - автоматично продовжити без участі Верховної Ради, чи за це питання все ж таки треба проголосувати у залі. Також є питання по строках продовження мораторію. У Верховній Раді дехто пропонує продовжити мораторій на п'ять років - до кінця повноважень нинішнього парламенту. Дехто пропонує заморозити ситуацію з ринком землі до 2025 року. Проте, скоріш за все, мораторій продовжать на рік", - підкреслив він, зазначив, що введення ринку землі буде проводитися поступово, покроково.

Водночас Володимир Фесенко запропонував варіант часткового продажу державної землі. "Як запустити відновлення економіки? Інвестиції поки йде війна, не прийдуть. Але якщо відбудеться запуск ринку землі, це - нові мільярди. Головна проблема - як не допустити корупції, зловживань, примусу та тиску. Адже це може спровокувати напругу на селі. Земля - це життєвий інтерес. Якщо її забирати, то люди візьмуться за коси та сокири. Тому треба шукати баланс інтересів. Частина грошей, отриманих від продажу 10 мільйонів державних гектарів, можна вкласти у дороги, і це буде сприйнято адекватно, - зазначив він.

Також він запропонував давати земельні наділи учасниками АТО. "Насправді, є ініціатива віддати землю учасникам АТО. Частину можна виставити на продаж, щоб запустити економічну активність. А частину можна виділити для фермерського руху. Зокрема, й для учасників АТО. Частину, можливо, на пільгових умовах виділяти людям, які дають письмову згоду займатися сільським господарством. Це може стати новою хвилею фермерського руху разом з учасниками АТО. До речі, не всі учасники АТО зможуть займатися сільським господарством і захочуть продавати землю. Насправді, треба рухатися і шукати збалансовані рішення. Треба долучити людей, які хочуть спробувати цим займатися", - резюмував він.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme