"Коммерсант": Єврокомісія блокуватиме всі "антиукраїнські" проекти "Газпрому" в Європі

Єврокомісія вперше прямо заявила, що буде протистояти будь-яким планам "Газпрому", спрямованим на послаблення ролі України в транзиті газу в Європу. Депутати Європарламенту одночасно почали кампанію проти останнього з таких проектів - Nord Stream-2

"Коммерсант": Єврокомісія блокуватиме вс…

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на "Коммерсант".

Учора віце-президент Єврокомісії (ЄК) з Енергосоюзу Марош Шефчовіч, коментуючи плани "Газпрому" з будівництва газопроводів "Турецький потік" і Nord Stream-2, заявив:

"Якщо подивитися на будівництво та пропозиції (по будівництву, - ред.) газопроводів, одна з цілей - зробити українську транзитну систему менш актуальною або припинити поставки через Україну повністю. Це мало б дуже негативні наслідки для енергетичної безпеки в Європі".

Таким чином, ЄК вперше офіційно розкритикувала план "Газпрому" з припинення транзиту газу через Україну і дала зрозуміти, що виступає проти будь-яких спрямованих на це проектів.

"Якщо метою є поступово спустошити український транзитний маршрут, це просто неприйнятно для ЄС, тому що змінить газовий баланс в Європі, поставить в дуже важку ситуацію країни Центральної і Південно-Східної Європи", - пояснив чиновник.

Одночасно стало відомо, що група депутатів Європарламенту на чолі з екс-главою естонського МЗС Урмасом Паєтом направила в ЄК звернення, попросивши перешкодити будівництву Nord Stream-2. Естонія не входить до переліку країн, по морській території яких зараз проходить Nord Stream (крім Росії, це Фінляндія, Швеція, Данія і Німеччина), але "Газпрому" доведеться обговорювати екологічні аспекти проекту з усіма балтійськими державами.

Офіційна позиція "Газпрому" полягає в тому, що компанія не планує продовжувати контракт на транзит газу через Україну після 2020 року. Щоб виконати при цьому контракти, "Газпром" збирається побудувати газопровід до Туреччини і другу трубу через Балтику (Nord Stream-2).

Паралельно ЄС веде активні переговори про газопроводи з Азербайджану та, потенційно, Середньої Азії, які могли б доставити до Південної Європи газ, альтернативний російському. Однак, у разі успіху транзит газу через Україну також серйозно знизиться.

Як зазначають експерти, опитані виданням, на відміну від South Stream, Nord Stream-2 можна побудувати без дозволу Брюсселя, хоча потрібна згода ЄК на розширення газопроводів на території ЄС. Питання з відповідністю нових європейських газопроводів правилам Третього енергопакету можна вирішити, якщо точка здачі газу за контрактами буде перенесена в кінцевий пункт Nord Stream (німецький Грайфсвальд): тоді бронювати потужності з транспортування газу в Європі буде вже не "Газпром", а його європейські клієнти.

У той же час учасники галузі вже не раз відзначали, що у Брюсселя залишається маса непрямих способів перешкодити будь-якого великого газопровідному проекту. А до 2016 року ЄК має підготувати поправки до директиви про безпеку газових поставок, які можуть дати їй нові повноваження.

 

Більше новин економіки читайте в рубриці Гроші.depo.ua.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme