Як 17-річний українець добіг до фіналу наукового конкурсу Google

Український абітурієнт Нікіта Гордієнко потрапив у ТОП-100 конкурсу для школярів та студентів Google Science Fair

Як 17-річний українець добіг до фіналу н…

Хлопець пропонує за допомогою кількох гаджетів і мобільного додатку контролювати рівень втоми протягом дня. При цьому діагностика відбуватиметься миттєво, достатньо лише взяти смартфон в руки.

Революційна ідея на межі медицини і IT прийшлася до вподоби міжнародному журі – проект відібрали з кількох тисяч заяв від юних науковців зі 107 країн.

Depo.ua поспілкувався з Гордієнком про його інноваційний проект.

- Нікіто, чому ви вирішили займатися саме проблемами людського самопочуття. Можливо, у вашій родині є медики?

- У мене вже були проекти пов'язані з активністю людини і я просто вирішив далі розвивати цю тему.

А зацікавила мене вона ще у 10 класі. Я активно готувався до напівмарафону і зрозумів, як важливо стежити за собою протягом не тільки самого напівмарафону, але і тренувань. Також мій батько займається бігом і тому я багато знаю про здоров'я і життя спортсменів, мені простіше досліджувати показники цієї категорії людей.

- Ви цього року закінчили школу. Як суміщали підготовку до іспитів, проект і заняття спортом? Вчителі допомагали долати складнощі у проекті?

- Бігом я не займався, адже готувався до ЗНО, і заняття відновив лише зараз. А над проектом працював ввечері, після уроків. Все намагався робити сам – рішення шукав на різних форумах. Здебільшого, з програмування.

У практичній частині допомагали друзі і родичі – вимірювали власний рівень втоми.

- Ви пишете, що ваш проект допоможе більше дізнатися про себе, зрозуміти, від чого втомлюєшся найбільше…

- Так, це буде мобільний додаток, який збиратиме фізичні показники людини з різних гаджетів, у яких є сенсорні датчики.

Я хочу, щоб можна було використати популярні прилади, які легко придбати. Це можуть бути годинники, окуляри, інші девайси. В підсумку, людина зможе виміряти індивідуальний рівень втоми протягом дня. Береш смартфон у руки, витягуєш їх, і за мить показники зняті.

Це можна робити виключно за допомогою смартфона, хоча картинка буде неповною. Наприклад, у своєму експерименті я використовував лише смартфон, в якому є акселерометр (прилад, який дозволяє виміряти прискорення і вібрації – ред.) .

Головний принцип полягає в тому, що втомлений мозок не може контролювати деякі м'язи, і через це з'являється тремор. Я фіксував рівень  тремору у різні моменти і обробляв дані за допомогою статистичного аналізу.

- В процесі дослідження були результати, які вас здивували?

- Наприклад, виявилося, що у різних людей різні періоди відновлення сили. Так, спортсмени оговтуються набагато швидше, ніж люди, які байдужі до спорту.

- В конкурсі Google ви берете участь вже вдруге. З чим подавалися у 2013-му році?

- Тоді я намагався використати смартфон, аби на основі даних з акселерометра визначити вид активності людини. Це був доволі грубий аналіз – можна було виявити, йде людина чи біжить, їде на велосипеді чи працює сидячи.  Тоді я вперше познайомився зі статистичним аналізом даних, який використав в нинішній роботі.

- Що отримаєте, якщо переможете у конкурсі? Думали, як розвивати проект, шукати інвесторів?

- Переможець отримає грант на навчання, плюс є багато інших призів. Але я вважаю, головне – це фідбек від спеціалістів з різних сферах. Поки що я хочу закінчити роботу над методом, а потім ще раз його перевірити на більшій кількості людей. Після цього можна намагатися шукати інвестора.

- Ви б хотіли навчатися за кордоном? В який виш подали документи?

- У КПІ, аби вчитися на програміста. Що ж до західних вишів – думаю, в таких іменитих закладах ях Стенфорд хотіли б навчатися всі.

Крім Гордієнка, у фінальний етап потрапило ще троє українських школярів. Як повідомляє офіційний блог Google, компанія  відзначила 15-річного Данила Кузнєцова з проектом "Роль властивостей геліосинхронних орбіт в тераформуванні планет з використанням легкодоступних в космосі речовин", 15-річного Антона Тихенка з працею "Функціональний протез руки для пацієнтів з ектродактілією" і 13-річну Поліну Фадєєву з працею "Фотометричне дослідження астероїда 2012 LC1".

11 серпня зі 100 учасників залишиться 16, а вже 28 вересня у Маунтін В'ю Google нагородить переможців.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme