IT України-2041: ІТ-шники підуть на війну

На 25-ти річчя України depo.ua вирішив з'ясувати у експертів як виглядатиме наша Батьківщина у свої 50 років

IT України-2041: ІТ-шники підуть на війн…

Прогнозами про IT-технології з depo.ua поділився керівник українського стартапу AppStorio Андрій Ткаченко.

"На даний момент в Україні за оцінками сайту dou.ua близько 90 тис. програмістів, що робить її одим з світових лідерів ІТ за кількістю зайнятих у сфері людей. Але понад 60% співробітників зайняті в розробці та обслуговування проектів для сторонніх замовників (Outsource) -  як правило, західних країн. У розробці продуктів всередині країни зайнято лише трохи більше 20% ІТ-шників. Тобто лише кожен п'ятий ІТшнік може створити український "Гугл", "Фейсбук" або ту ж гру про покемонів", - зазначає Ткаченко.

Додає, що ринок готових продуктів приносить в рази більше дивідендів, ніж банальний продаж мізків.

"Невеликий приклад: сервіс мікроблогів "Твіттер" оцінюють в $22млрд, при цьому оцінка Запоріжсталі - близько $2 млрд. На сировинній економіці далеко не заїдеш", - запевняє програміст.

Крім того, через війну та важку економічну ситуацію близько 3% IT-спеціалістів вже залишили країну. Серед них – висококваліфіковані розробники, на яких полюють західні компанії.

Але у аутсорсі можна знайти і позитивні сторони.

"Це, в тому числі, школа для наших ІТ-фахівців, і можливість заробити перший капітал для створення свого продукту. Уже сьогодні є історії успішних українських проектів і команд таких як Viewdle, looksery, Petcube, MacPaw, Prom.ua та дестякі інших. Будемо сподіватися що скоро їх буде сотні і тисячі", - каже експерт.

Ткаченко виділяє кілька напрямків, які, з великою вірогідністю, найбільш активно розвиватимуться в майбутньому.

-  Інтернет речей (IoT-проекти). Так називають технології, які, наприклад, дозволяють двом гаджетам злагоджено взаємодіяти один з одним, оптимізувати затрати на електроенергію за рахунок оптимального вибору періоду роботу пристроїв. Можуть з'явитися, наприклад, фітнес-браслети, які, в залежності від активності людини і затрачених калорій, замовлять людині ідеальну за корисністю страву у ресторані.

- Розумні автомобільні системи, які розрахують оптимальний маршрут на роботу в об’їзд заторів і самі оберуть вигідну заправку та ще й припаркують авто за господаря.

"Вже зараз ряд компаній створюють автомобілі майбутнього на базі штучного інтелекту , які самі зможу відвезти вас без водія. Може статися, що люди відмовлятимуться від власних авто – містом їздитимуть роботизовано машини, і, аби скористатися ними, буде достатньо зробити кілька кліків на смартфоні", - прогнозує Ткаченко.

- Що ж до мов програмування, ще десятиріччями залишатиметься попит на Java, оскільки на ній створено ряд важливих систем і їх будуть підтримувати. Сьогодні є попит на розробників JavaScript, достатньо "свіжу" мову Swift від Apple.

- Розвиватимуться біотехнології і медичні проекти в цілому. Можливість продовжити людині життя, виграти битву з хворобами – мабуть, найскладніший виклик для IT та науки в цілому.

Ткаченко, додає, що тренди зачеплять весь цивілізований світ, включно з Україною. Що ж до локальних моментів, в Україні може "зіграти" воєнне IT.

"Війна вже дала поштовх розвитку проектів безпелотників, управління боєм і ряду інших. Хочемо ми чи ні - але нам потрібні воєні стартапи і розвиток ВПК тематики, яка в роки незалежності була забута", - зазначає програміст.

Прогнозує, що аутсорсинг в Україні набиратиме обертів, а от скільки у країні буде програмістів загалом, сказати не береться.

"Я б не робив ставку на те, що кожен 5-й або 10-й в країні буде ІТ-шником в найближчі роки. Все ж інформаційні технології спираються на інші сектори економіки, дають їм поштовх, але і залежать від них", - акцентує експерт.

Старший інженер-програміст у AutoScout24  Павло Возненко вважає, що дрібному IT-бізнесу підняти економіку не під силу.

"Аби IT став драйвером економіки, треба щоб держава повернула довіру бізнесу, щоб вести тут справи було стабільно і безпечно. Тоді є надія, що сюди зайдуть великі компанії на кшталт Apple і Google. Вони будуть залучати гроші в економіку, навчати більше компетентних кадрів, створювати робочі місця, сплачувати податки. Але для цього потрібно збільшити соціальні гарантії – аби талановиті люди хотіли бути найманими працівниками", - каже  Возненко.

Додає, що для такого розвитку подій треба реставрувати державу в цілому – від аграрного сектору до доріг. Адже, наприклад, купувати дороге авто з інноваційними технологіями і їздити на ньому розбитими дорогами сенсу немає.

Менеджер проектів The App Solutions Андрій Григоренко нагадує, що IT вже зараз підтримує економіку, адже 1 робоче місце в IT створює 2,5 робочих місця в інших галузях, крім того, заробляючи непогані гроші, спеціалісти формують середній клас.

Втім, сподіватися, що власні стартапи зроблять IT драйвером економіки – дещо оптимістично.

"Власні проекти у нас є і зараз.  Але їхня перша мета - підняти раунд інвестицій, друга - продатися за кордон. Від цього у виграші і інвестори, і замовники. В Україні їм тісно. Ринки для їхніх продуктів знаходяться не тут. Природно, що вони і їдуть до них ближче, отримують науково-технічну базу", - зазначає Григоренко.

Аби змінити ситуацію, від держави потрібні комплексні рішення.

"Тут справи не лише в IT. Наприклад, український стартап Petcube коштує шалених грошей і купити в Україні його не можуть через низьку купівельну спроможність", - каже менеджер проектів.

Тож, якщо ситуація не зміниться, Україна і через 25 років продовжуватиме заробляти на аутсорсингу, постачаючи "інтелектуальну сировину" і виїжджаючи за кордон.

Втім, Григоренко схиляється до думки, що весь IT-потенціал Україна не втратить.

"Частина "мізків" поїде, а друга частина залишиться тут будувати те суспільство, в яке перша частина виїхала. Якщо їм будуть заважати, наприклад, влаштовуючи обшуки, поїде і друга", - додає експерт.

Зазначає, що наразі помітні позитивні зрушення – останнім часом маскі-шоу в офісах IT-шників стало менше, відкрилися Kyiv Smart City Hub на ВДНГ, з'явилася можливість вивести гроші з Payoneer через "Приватбанк" і отримати більше послуг в режимі онлайн. 

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme